شیوه نامه دریافت شهریه

دوشنبه 12 اسفند 1398
آمار بازدید : 2609

شیوه نامه دریافت شهریه موسسه آموزش عالی هاتف

بخش اول: پرداخت شهریه جهت انتخاب واحد

مرحله 1:  دانشجو می بایست در ابتدا هر ترم مبلغی را به عنوان علی الحساب شهریه ترم جاری خود پرداخت نماید که مبلغ آن هر ساله در ابتدای نیمسال اول تحصیلی از سوی شورای موسسه تصویب و اعلام می گردد و دانشجویان محترم می توانند به صورت پرداخت اینترنتی و یا اقساط با ارائه چک معتبر اقدام نمایند.

مرحله ۲: دانشجویان محترم بعد از انتخاب واحد می بایست برای تثبیت انتخاب واحد و تعیین تکلیف مابقی بدهی خود به یکی از دو روش ذیل اقدام نمایند:

1-3 )پرداخت تمام بدهی خود به صورت نقدی از طریق سایت اینترنتی موسسه و برخورداری از تخفیف مطابق مصوبه هیأت امناء موسسه

(2-3  پرداخت اقساطی با ارائه چک معتبر به گونه ای که دانشجو می تواند در هر نیم سال الباقی بدهی خود را حداکثر در 3 قسط پرداخت نماید. (تاریخ  آخرین چک در نیم سال اول 30 آذر ماه آن سال  و در نیم سال دوم30 اردیبهشت ماه آن سال تحصیلی می باشد)  در نیم سال تابستان  دانشجو می تواند مبلغ بدهی خود را حداکثر در 1 قسط پرداخت نماید. (تاریخ چک 15 مرداد ماه آن سال می باشد)

بخش دوم: دانشجویان متقاضی دریافت تسهیلات کمک هزینه شهریه

دانشجویانی که متقاضی دریافت تسهیلات می باشند به صورت ذیل جهت دریافت تسهیلات می توانند اقدام نمایند:

 1. دانشجویان متقاضی دریافت تسهیلات صندوق رفاه دانشجویی:

دانشجویان می بایست در بازه زمانی فراخوان اعلام شده از طرف صندوق رفاه دانشجویی وزرات علوم که در ابتدای شروع هر ترم می باشد نسبت به ثبت درخواست خود در سامانه صندوق رفاه دانشجویی اقدام نمایند.

 1. دانشجویان متقاضی دریافت وام داخلی موسسه:

دانشجویان می بایست در بازه فراخوان اعلام شده از طرف موسسه نسبت به ثبت درخواست خود به امور مالی موسسه مراجعه نمایند.

بخش سوم: دانشجویان کارشناسی ارشد جهت اخذ مجوز دفاع

دانشجویان کارشناسی ارشد که قصد دارند تا مجوز دفاع پایان نامه را دریافت نمایند می بایست تمامی مبلغ بدهی خود را از طریق اینترنت واریز نموده و جهت امضای مجوز دفاع به امور مالی موسسه مراجعه نمایند.

بخش چهارم: دانشجویان در شرف فارغ التحصیلی یا انصراف از تحصیل

دانشجویان در شرف فارغ التحصیلی  باید برای تصویه حساب نهایی و دریافت مدرک تحصیلی، تمامی شهریه باقیمانده را به صورت اینترنتی از درگاه موسسه پرداخت نمایند.

 دانشجویان منصرف از تحصیل می بایست مطابق مصوبه شورای موسسه که در ذیل به آن اشاره شده مبلغ بدهی خود را پرداخت نمایند.

 1. درصورتی که دانشجو ثبت نام نموده ولی قبل از شروع ترم جاری موسسه انصراف دهد، در صورتی که جدید الورود  باشد ملزم به پرداخت 10 % از شهریه ثابت و متغیر و برای سایر دانشجویان فقط تمام شهریه ثابت خواهد بود.
 2. درصورتی که دانشجو ثبت نام  و انتخاب واحد نموده ولی  قبل از پایان زمان حذف و اضافه آن ترم تحصیلی انصراف دهد ملزم  به پرداخت 10 % از شهریه متغیر و کل شهریه ثابت خواهد بود.
 3. درصورتی که دانشجو ثبت نام  و انتخاب واحد نموده ولی  بعد از پایان زمان حذف و اضافه  آن ترم تحصیلی انصراف دهد، ملزم  به پرداخت  کل شهریه ثابت و شهریه متغییر خواهد بود.

تبصره ۱ : در صورتی که دانشجوی انصرافی قصد ثبت نام مجدد در موسسه را دارد، به شرط عدم بازگشت پرونده به دانشجو، از پرداخت جریمه انصراف معاف می باشد.

تبصره ۲: در تمامی موارد اگر دانشجوی فارغ التحصیل یا انصراف از تحصیل، دارای بستانکاری شهریه باشد، شهریه وی پس از تکمیل نمودن فرم "استرداد شهریه" به وی برگشت داده می شود.

بخش پنجم: دانشجویان " مهمان به"

این دسته از دانشجویان پس از تسویه نقدی بدهی ترم های گذشته، می بایست شهریه ثابت را به صورت نقدی به دانشگاه مبدا (موسسه آموزش عالی هاتف) پرداخت نمایند و سپس نسبت به اخذ نامه مهمانی از موسسه اقدام نمایند

بخش ششم: دانشجویان " مهمان از"

این دسته از دانشجویان باید پس از ارائه نامه مهمانی خود به موسسه مقصد (موسسه هاتف) نسبت به پرداخت شهریه متغیر خود اقدام نمایند. دانشجوی مهمان می بایست حداقل 50% از شهریه خود را به صورت نقدی از طریق اینترنت واریز نموده و مابقی را مانند دانشجویان "بخش اول" تقسیط نماید.

بخش هفتم : دانشجویان انتقال دائم به موسسه

نحوه پرداخت مانند " بخش اول" می باشد.

 • به هیچ وجه پرداخت های دستی یا پرداخت از طریق فیش واریزی مورد قبول نمی باشد و تمامی پرداخت ها باید اینترنتی و از طریق مراجعه دانشجو به سایت موسسه صورت گیرد.
 • در صورت بروز هر گونه مشکل می توانید با شماره 33294457-054 با بخش امور مالی موسسه ارتباط برقرار نمایید.

 

انواع بورس های تحصیلی و تخفیف های شهریه

موسسه آموزش عالی هاتف با هدف رشد و تعالی آموزش عــالی با کیفیت، در سطح  استان و حمایت از خانواده ها و دانش آموزان مستعدی که از لحاظ مالی شرایط مناسبی ندارند شیوه های متناسبی جهت دریافت شهریه ایجاد نموده است که در ذیل به اختصار بیان می گردد:

 1. بورس تحصیلی به دانش آموزان مستعد علمی

موسسه آموزش عالی هاتف با هدف اینکه هيچ دانش آموزي نباید در اين استان به بهانه نياز مالي و اقتصادي از تحصيل محروم بماند. با تصویب در هیات امناء موسسه در سال ۹۸، در هر سال تعداد 30 نفر از دانش آموزان مستعد علمی بویژه از مناطق حاشیه شهر که توان مالی آنها ضعیف بوده و امکان ادامه تحصیل به صورت شهریه پرداز را ندارند با انجام مصاحبه و مطابق آئین نامه مصوب، بورسیه کامل تحصیلی می نماید.

 •   در مواردی که تعداد متقاضیان بیشتر از30 نفر باشد به موسسه اجازه داده شده است  تا 30 نفر دیگر را با شرایط قید شده در آئین نامه، با تخفیف شهریه  50%  بورسیه نماید.
 1. بورس تحصیلی به قهرمانان ورزشی استان

در راستای حمایت از قهرمانان ورزشی استان، دانشجویان موسسه که با شرایط ذیل در مسابقات ورزشی مقام قهرمانی بدست آورند، از تخفیف شهریه برخوردار می گردند:

 • قهرمانان ورزشی که توسط هیأت های ورزشی به مسابقات بین المللی  اعزام می شوند در صورت کسب مدال  از 100% تخفیف کل شهریه دوران تحصیل برخوردار می گردند.
 • قهرمانان ورزشی که توسط هیأت های ورزشی به مسابقات کشوری اعزام می شوند در صورت کسب مدال از 50 % تخفیف کل شهریه دوران تحصیل برخوردار می گردند.
 • قهرمانان ورزشی که توسط هیأت های ورزشی به مسابقات استانی اعزام می شوند در صورت کسب مدال از 30 % تخفیف کل شهریه دوران تحصیل برخوردار می گردند.
 1. انواع تخفیف های شهریه
 •  دانشجویان محترم خانواده شهدا و ایثارگران برابر تفاهم نامه منعقده با بنیاد محترم شهید و امور ایثار گران از تخفیف 100% شهریه برخوردار می گردند .
 •  دانشجویان رتبه های اول تا سوم هر رشته و مقطع تحصیلی، در هر نیم سال تحصیلی بر اساس معدل نیم سال قبل، مشروط بر اخذ حداقل واحد درس در آن نیم سال (حداقل واحد برای مقطع کاردانی،کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته 14 واحد تخصصی و برای مقطع ارشد 8 واحد تخصصی) و با حداقل معدل17، برابر آیین نامه مصوب شورای موسسه به ترتیب از 30% ، 25% و 20% درصد تخفیف شهریه برخوردار می گردد.
 •  جهت كمك و رفاه خانواده هايي كه هم زمان بيش از يك دانشجو شاغل به تحصيل در موسسه دارند در صورتی که دانشجوي شاغل شامل همسر دانشجو، پدر، مادر و یا فرزندان تحت تكفل باشد، هردانشجو از تخفیف 15% شهریه متغیر برخوردار می گردد.
 1. انواع وام تحصیلی

با توجه به محدویت منابع مالی صندوق رفاه دانشجویی، موسسه با رایزنی های زیاد با وزارت محترم علوم تحقیقات و فناوری امکان دریافت تسهیلات قرض الحسنه شهریه از طریق صندوق رفاه دانشجویی با باز پرداخت بعد فراغت از تحصیل را برای تمامی دانشجویان محترم مهیا نموده است که به راحتی 50 درصد شهریه آنان را در هر ترم پوشش می دهد.

 1. بواسطه درخواست های زیاد دانشجویان و ایجاد رفاه بیشتر برای خانواده ها موسسه اقدام به انعقاد قرارداد با بانک قرض الحسنه مهر ایران و بانک انصار جهت دریافت تسهیلات کمک هزینه شهریه برای دانشجویان محترم نموده است که تمامی دانشجویان محترم می تواند از این تسهیلات همزمان با تسهیلات صندوق رفاه دانشجویی استفاده نمایند.
 2. علاوه بر موارد ذکر شده امکان تقسیط با ارائه چک معتبر در طول سال تحصیلی برای تمامی دانشجویان محترم فراهم می باشد .

همچنین موسسه طرح های متنوع تشویقی و تخفیف برای آندسته از دانشجویانی که اقدام به تسویه کامل شهریه در ابتدای شروع ترم نمائید در نظر گرفته است.